Home Dijital Gazete Asya piyasalarında bu sabah pozitif

Asya piyasalarında bu sabah pozitif

by uretimvetuketim

Bugün Ne Bekliyoruz? Asya piyasalarında bu sabah pozitif bir görünüm hâkim. Çin endekslerinde hafif alıcılı bir seyir izlenmekte. Japonya hisseleri eski başbakan Sihnzo Abe’nin silahlı saldırıya uğradığı ve sağlık durumunun kötü olduğu yönündeki haberlerin ardından kazançlarını azalttı; Nikkei225 Endeksi %0,3, Topix Endeksi %0,3 artıda seyretmekte. Güney Kore ve Tayvan endekslerinde de pozitif fiyatlamalar izlenmektedir. Haftanın son işlem gününde piyasalarda ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayınlayacağı haziran ayı istihdam raporu takip edilecek. Piyasa beklentisi 250-270 bin civarında tarım dışı istihdam artışı olduğu yönünde. Fed ve diğer küresel merkez bankalarının sıkılaştırmacı adımlarının ardından son ekonomik veriler ABD ekonomisinin yavaşladığını işaret etmektedir. Mayısta 390 bin civarında artan istihdam, haziranda beklentiyi karşılaması durumunda yavaşlamış, ancak gücünü korumuş olacak. Ekonominin yavaşlamasına karşın işsizlik oranının %3,6 seviyesinde kalması, saatlik kazançlardaki yıllık artışın %5,2’den %5’e gerilemesi bekleniyor. İstihdam artışının beklenenden zayıf gelmesi durumunda resesyon endişelerinin artması ve Fed faiz artırımı beklentilerinin bir miktar gevşemesi beklenebilir. Piyasa beklentisini belirgin bir şekilde aşması halinde Fed’in agresif duruşunu koruyacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla piyasa üzerindeki aşağı yönlü baskı devam edebilir. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı ödemeler dengesi gelişmeleri ve temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayınlanacak. Cari işlemler hesabı nisanda 2,74mlr USD açık vermişti. Aynı dönemde altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 4,02mlr USD fazla verirken nisan itibarıyla on iki aylık cari açık 25,71mlr USD oldu. Ayrıca, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ihracat iklimi endeksini yayınlayacak. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in takviminde Türkiye’nin kredi notunu güncellemesi mevcut. Türkiye’nin kredi notu mevcut durumda “B+”, görünüm ise “negatif” seviyesinde bulunuyor. Borsa İstanbul’da Kurban Bayramı Arefesi nedeniyle yarım gün tatil olacak.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının ardından Avrupa hisselerinde pozitif fiyatlamalar izlendi. FTSE 100 Endeksi %1,14, DAX Endeksi %1,97 ve CAC 40 Endeksi %1,60 arttı. EUR/USD paritesi %0,21 düşerek 1,016 seviyesine geriledi. Dolar Endeksi (DXY) ise 107 puanın hemen üzerinde işlem gördü. Avrupa Merkez Bankası (AMB) haziran ayı toplantısı tutanaklarında, üyelerin çoğunun temmuz toplantısında gösterge faizi yüksek ekonomik belirsizliğin olduğu bir ortamda 25 puan artırmayı kabul ettiği belirtildi. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da mayıs ayı sanayi üretimi aylık %0,2 artsa da beklentilerin gerisinde kaldı. Nasdaq Bileşik Endeksi dün %2’den fazla artarak ABD hisse endekslerindeki yukarı yönlü harekete öncülük etti. S&P 500 Endeksi %1,50 ve Dow Jones Endeksi %1,12 arttı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 6,5bp artarak yeniden %3 düzeyine ulaştı. ABD’de dış ticaret açığı mayısta piyasa beklentisi kadar düşmese de 85,5mlr USD ile bu yılın en düşük seviyesinde kaydedildi. Geçtiğimiz hafta ülkedeki işsizlik maaşına başvuranların sayısı 4 bin artarak 235 bin oldu. Böylece başvurularda hafif bir artış oluşsa da altı ayın zirvesine yakın seyrettiği görüldü. Küresel ekonomik yavaşlamaya dair endişelerle 100USD’nin altına gerileyen Brent petrol, dün %4’e yakın artarak varil başına 103USD’ye ulaştı. Ons altın 1.740USD düzeyinde yatay alıcılı bir seyir izledi.

BİST100 Endeksi dün %0,72’lik artışla günü 2.425,56 puandan tamamladı. Spor (XSPOR), Elektrik (XELKT) ve Gıda, İçecek (XGIDA) endekslerindeki artış %3’ü aştı. USD/TRY kuru %0,23 artarken EUR/TRY kuru stabil kaldı. Gram altın ise 4 TL değerlenerek 966TL’ye yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 1 Temmuz ile biten haftada brüt rezerv 101,9mlr USD’den 100,9mlr USD’ye geriledi. TCMB’nin net rezervi 7,5mlr USD olurken swap hariç net rezervi (eksi) -54,3mlr USD olarak gerçekleşti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment