Home Dijital Gazete Çin: “ABD, Çin ile ikili ilişkilere rasyonel şekilde yaklaşmalı”

Çin: “ABD, Çin ile ikili ilişkilere rasyonel şekilde yaklaşmalı”

by uretimvetuketim

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Çin ile ikili ilişkilere rasyonel şekilde yaklaşarak, ikili ilişkiler konusunda doğru bir tercihte bulunması gerektiğini açıkladı. 

Edinilen bilgilere göre, The Wall Street Journal gazetesinde kısa süre önce ABD Starr Grubu CEO’su ve ABD-Çin İkili İlişkileri Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı Maurice R. Greenberg’in yazdığı “Çin ile ilişkileri yeniden şekillendirmeyi umuyoruz.” başlıklı makaleye yer verildi. Makalede, ABD-Çin ikili ilişkilerinin dünyanın en önemli ikili ilişkileri olduğuna işaret edilerek, iki ülkenin işletmelerinin karşılıklı ticari faaliyetlerinin tüm alanları kapsadığı, iki ülke arasında gerçekleştirilen toplam ticaret hacminin ise her yıl milyarlarca ABD Doları’nı bulduğu, bunun iki ülkeye büyük kazanç getirdiği, dolayısıyla ikili ilişkileri düzeltmenin önceki tüm zamanlara göre ABD’nin çıkarına daha uygun olduğu belirtildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Greenberg’in makalesini değerlendirdi. 

Zhao Lijian, “Greenberg’in Çin-ABD ticari ilişkileri hakkındaki görüşünü destekliyorum. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD, birbirlerinin en önemli ticari ortaklarıdır. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler derinlemesine iç içe geçmektedir. Ekonomi ve ticaretteki çifte kazanç, Çin ve ABD’nin büyük ortak çıkara sahip olduklarının göstergesidir. Şu an Çin-ABD ikili ilişkileri, kritik bir kavşakta bulunuyor. ABD tarafının Çin’e rasyonel bir şekilde yaklaşmasını, ikili ilişkiler konusunda doğru bir tercihte bulunmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment