Home Dijital Gazete Durgunluk endişeleri altında “Bilanço Sezonu” başlıyor

Durgunluk endişeleri altında “Bilanço Sezonu” başlıyor

by uretimvetuketim

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman   Haber Beklenti Önceki
  TRY Kurban Bayramı sebebiyle Borsa Erken Kapanış    
10:00 TRY Cari Hesap (USD) (May) -6,70B -2,74B
10:00 TRY Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Tahmini (Tem)   64,59%
14:55 EUR ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Haz) 0,30% 0,30%
15:30 USD Ortalama Saatlik Gelirler (Yıllık) (Haz) 5,00% 5,20%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Haz) 268K 390K
15:30 USD İşsizlik Oranı (Haz) 3,60% 3,60%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (Haz) 23,5K 39,8K
18:00 USD FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması    
  TRY Fitch; Türkiye için Not ve Görünüm Değerlendirmesi    

 

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

Durgunluk Endişeleri Altında “Bilanço Sezonu” Başlıyor

ECB’nin Temmuz 2022 toplantısında faiz artışına başlayacağı, Fed’in ve BoE’nin artan enflasyona karşı faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeleri beklenen dönemde, mercek şirketlerin hasılat ve karlılık verileri olacak. Bu durumun ilk etkilerini 2022 yılı ikinci çeyrek bilançolarında takip ediyor olacağız. 

Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanabilir?

Her ayın ilk haftası piyasa katılımcıları ABD’den gelecek verilere (Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar) odaklanır. Dünyanın en önemli ekonomisinin istihdam ve enflasyon gibi kritik göstergelerindeki aylık değişimler ülkenin ekonomik aktivitesini yorumlayabilmek ve Merkez Bankası para politikasına yönelik olası aksiyonları tahmin edebilmek adına önemlidir. Ayrıca bu haber akışının varlık fiyatı üzerindeki anlık etkileri de finansal piyasalarda işlem gerçekleştirenlerin ana gündeminde yer almaktadır. Bu sebeple de Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verilerinin sonuçlarını yakinen takip etmekteyiz. 

1 Euro = 1 Dolar sloganının atıldığı bir ortamda Lagarde konuşacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bugün Fransa’da bir panelde konuşması bekleniyor. Temmuz ayı için faiz artırım miktarı konusunda ipucu veren başkan, özellikle yılsonuna kadarki para politikası rotasına ilişkin sunabileceği ipuçları takip edilecek.  Ek olarak EURUSD paritesinin 1,00 seviyesine yaklaştığı bir ortamda Lagarde Euro’daki aşırı değer kaybına yönelik bir açıklama yapacak mı hususu da konuşma içerisinde dikkatle takip edilecektir.

“Fitch Değerlendirme”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bugün piyasalar kapanışı sonrasında Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin bir değerlendirme paylaşmak isteyebilir. Fitch 11 Şubat 2022 tarihinde Türkiye’nin BB- kredi notunu B+’ya indirirken görünümünü Negatif olarak korumuştu hatırlarsak. 8 Temmuz 2022 Cuma günü gerçekleştireceği olası değerlendirmesinde gerek not gerekse görünüm konusunda bir değişim yapması beklenmemektedir.

ŞİRKET HABERLERİ

ECILC: Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan ilk derecelendirme çalışması sonucu, Şirketimizin Uzun Vadeli Kredi Notu “B”, Görünümü “Durağan” olarak tespit edilmiştir.

EGSER: Şirketimiz İzmir Ticaret Odası tarafından yapılan değerlendirmede, -2019 Yılında Yüksek Ticari Kazanç beyan ederek Ülke ekonomisine sağladığı katkı ve başarılarından dolayı Altın Madalya, -2019 Yılında Döviz Kazandırıcı Hizmetlerde gösterdiği üstün gayret ve başarılarından dolayı Altın Madalya, -2020 Yılında Yüksek Ticari Kazanç beyan ederek Ülke ekonomisine sağladığı katkı ve başarılarından dolayı Altın Madalya ve -2020 yılı Döviz Kazandırıcı Hizmetlerde gösterdiği üstün gayret ve başarılarından dolayı Altın Madalya ile ödüllendirilmiştir. Şirketimizin Türk Ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle ödüllendirilmesinden dolayı duyduğumuz gururu, Siz Değerli Sayın Ortaklarımız ile paylaşmaktan onur duyar, kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

YEOTK: Kuveyt Devleti’nde kurulu bulunan Alghanim International General Trading & Contracting Co. WLL şirketiyle Joint Venture (Ortak Girişim) olarak girdiğimiz Subiya Yüzey Suyu Rezervuarlarının Üzerine Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali Tedariki, Kurulumu, İşletme ve Bakımı ihalesinde 36.322.878,60 USD bedelle en düşük fiyatı vererek birinci sırada yer aldığımızı bildiririz.

BRİSA: Planlı rutin bakım duruşu sebebiyle , İzmit fabrikada 08.07.2022 Cuma gününden 22.07.2022 Cuma günü Saat 23.59’a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir

KCHOL: 25.04.2022 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, Koç Topluluğu enerji grubu şirketlerinin stratejik hedefleri doğrultusunda yapılandırma alternatiflerinin değerlendirilmesi sonucunda, Şirketimiz aktifindeki Entek Elektrik Üretim A.Ş. (“Entek”) sermayesinin %49,62’sine denk gelen Entek paylarının iştirak modeliyle, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’ye (“Tüpraş”) kısmi bölünme yoluyla devredilmesine karar verilmiş olup, eşzamanlı olarak bağlı ortaklığımız Aygaz A.Ş.’nin (“Aygaz”) aktifindeki Entek sermayesinin %49,62’sine denk gelen Entek payları da Aygaz tarafından ortaklara pay devri modeliyle kısmi bölünme yoluyla Tüpraş’a devredilecektir. Bu kapsamda Şirketimiz, Aygaz ve Tüpraş tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru onaylanmış olup, SPK tarafından onaylanan duyuru metni ile bölünme sözleşmesi ve bölünme raporu ekte yer almaktadır.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

MPARK: Şirketimizce Yönetim Kurulu’nun 25.05.2022 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 07.07.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 33,44 TL – 33,58 TL (ağırlıklı ortalama 33,49 TL) fiyat aralığından toplam 33.133 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 07.07.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 1.503.133 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,7225’e ulaşmıştır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment