Home Dijital Gazete Kısa günde ABD istihdam rakamları öne çıkıyor

Kısa günde ABD istihdam rakamları öne çıkıyor

by uretimvetuketim

Yurt içinde işlemlerin yarım günle sınırlı olması ve tatilin gelecek haftaya da yayılması hareketliliğin göreceli olarak sınırlı kalmasına yol açabilir. Ancak ABD’de açıklanacak Haziran ayı istihdam rakamları haftanın son işlem gününde yurt dışında hareketliliğin yüksek seyretmesine neden olabilir. Son aylarda 400 binden çok fazla uzaklaşmayan tarım dışı istihdamın bu kez 300 binin altına inmesi beklenirken işsizlik oranının ise %3,6’da sabit kalacağı tahmin ediliyor.

 

Veriyi sadece manşet rakam ile değil her zaman olduğu gibi enflasyon açısından da önemli bir gösterge olan saatlik kazançlardaki değişimle birlikte değerlendirmek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu noktada saatlik kazançların aylık bazda %0,3 yıllık bazda ise %5 oranında artış göstermesi bekleniyor. İstihdamın önceki aya kıyasla ivme kaybediyor olması ve saatlik kazançlarda yıllık değişimin gerilemesi enflasyon açısından önümüzdeki aylarda pozitif bir zemin yaratabilir. Ancak şimdilik bunun TÜFE’ye anlamlı bir yansımasının olması beklenmiyor. Öyle ki gelecek hafta açıklanacak olan ve yıllık bazda %8,6 seviyesinde bulunun enflasyonun %8,8’e yükseleceği tahmin ediliyor.

 

Bugünkü verilerde özellikle rakamların beklentilerden ne derece sapma göstereceği önemli olacaktır. Piyasa beklentisinden güçlü rakamlar oluşması durumunda faiz artırımlarının kuvvetli şekilde devam edeceği beklentisinin ağırlık kazanması risk iştahına negatif yansıyabilir. Tersi bir senaryo ise destekleyici bir faktör olarak çalışabilir. Ancak burada önemli olan elbette ki istihdamda çok derin bir bozulma yaşanmaması olacaktır. Öyle ki sert bir geri çekilme ekonominin sağlığına ilişkin soru işaretleri yaratarak resesyon endişelerini kuvvetlendirebilir. Dolayısıyla piyasalar açısından en pozitif senaryo aslında beklentiye yakın rakamlar olacaktır.

 

USD/TL: TL’nin zayıf performansı devam ederken dün 17,30’un da üzerinin test edildiğini gördük. Genel olarak bakıldığında TL’nin gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasına kıyasla zayıf bir performans sergilemesi dikkat çekiyor. Bu noktada son bir haftada %4’e yakın değer kaybedilmiş durumda. Teknik açıdan bakıldığında 17,34 seviyesini ilk önemli direnç noktası olarak görüyoruz. Bu seviyenin altında kalınması TL açısından riskleri azaltacağı gibi aksi bir senaryoda ise volatilite ve baskının artması şaşırtıcı olmayacaktır.

 

Borsa İstanbul: İyimser bir görünüm sergileyen BIST-100 endeksi teknik açıdan önemine vurgu yaptığımız 2405 puanın üzerinde bir kez daha kapanış yapmayı başardı. İşlemlerin yarım gün ile sınırlı olacağı bugün de benzer bir performans sergilenmesi gelecek hafta(lar) için pozitif sinyaller verecektir. Dün ise özellikle bankacılık sektörünün endeksi desteklediğini gördük. XBANK’ın %2’nin üzerinde değer kazandığı günde GARAN ve YKBNK’nin performansının endeksi de geride bırakması dikkat çekti. Genel olarak bakıldığında bankaların kısa vadeli teknik görünümünün oldukça pozitif sinyaller verdiğini düşünüyoruz. BIST-100 endeksinde ise 2405 puanın üzerinde kalınmasının yukarı yönlü hareket alanını genişleteceğine inanıyoruz.

 

BIST-30 AĞUSTOS VADELİ VİOP KONTRATI

BIST-30 kontratlarında 2700, 2680 ve 2650 destek olarak öne çıkarken yukarıda ise 2750, 2775 ve 2785 seviyeleri takip edilebilir. Görünümün pozitife dönmesi için aşılmasını görmek istediğimiz seviye ise 2800 olarak kalmaya devam ediyor.

 

USD/TL TEMMUZ VADELİ VİOP KONTRATI

USD/TL’de işlemler yukarı yönlü bir kanal içerisinde devam ederken vadeli işlem kontratlarında 17,70, 17,85 ve 18,00 direnç noktaları olarak izlenebilir. 17,40, 17,25 ve 17,00 ise destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. 

Kaynak Ünlü Co
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment