Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by uretimvetuketim

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir görüldü. Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından piyasalarda görülen olumlu seyir devam ederken Avrupa tarafında Frankfurt DAX Endeksi %1,97, Euro Stoxx endeksi %1,95 ve Londra FTSE 100 endeksi ise %1,14 yükseldi. Dün açıklanan ECB tutanaklarında, üyelerin çoğunun bu ay yapılacak para politikası toplantısında 25 baz puan artırmayı kabul ettiği ortaya çıktı. Tutanaklarda, bazı üyelerin ise AMB’nin 25 baz puanlık bir artışa “koşulsuz bir taahhüt” vermemesi gerektiğini değerlendirerek temmuzda daha büyük bir faiz artışı için “kapıyı açık tutmayı” savundukları ortaya kondu. ECB’nin bir sonraki toplantısı 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Açıklanan veriler tarafında dış ticaret ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edildi. ABD’de dış ticaret açığı da Mayıs’ta aylık bazda %1,3 azalışla 85,5 milyar dolara inerek bu yılın en düşük seviyesini kaydetti. ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 2 Temmuz ile biten haftada 235 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine yükseliş gösterdi. ABD hisse senetleri piyasası da dün güçlü bir toparlanma gerçekleştirdi. Dow Jones endeksi günü %1,12 değer kazancı ile noktalarken, S&P 500 Endeksi %1,5, Nasdaq ise %2,28 değer kazandı. Emtialarda yaşanan toparlanmanın etkisi ile enerji sektörü günün en çok kazanan sektörü oldu. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve gevşeyecek gibi görünmediğini belirtti. Para politikasında hızla daha kısıtlayıcı olunması gerektiğini vurgulayan Waller, Fed’in temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışını desteklediğini, eylül toplantısında ise muhtemelen 50 baz puanlık bir artıştan yana olacağını kaydetti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard da ABD ekonomisinin bu yıl büyümeye devam etmesini beklediğini söyledi. Bullard, 27 Temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunun sinyalini verdi. Waller ve Bullard’ın Temmuz toplantısında da 75 baz puanlık artışı destekleyen açıklamaları ABD verim eğrisi boyunca getirilerde artışa neden oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizi 7 puanlık artışla yeniden %3,00 seviyesine ulaştı. 10 yıllıklar bu sabah %2,98 seviyesinde. ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, resesyon endişeleriyle 2008’den bu yana en büyük haftalık düşüşü göstererek %5,3’e geriledi. Bu oran geçen hafta %5,7 seviyesindeydi. Geçtiğimiz iki günde güçlü bir yükseliş kaydeden DXY, pozitif seyreden risk iştahının da etkisiyle dün dar bir bantta hareket etti. DXY bu sabah 107,2 seviyesinde. EUR/USD paritesi ise 1,0140 seviyelerinde. Petrol fiyatlarında dalgalı bir seyir izleniyor. Çin’in 220 milyar USD’lik yeni altyapı paketi açıklamasının ardından fiyatlarda bu kez de sert yükselişler görüldü. WTI petrol bu sabah 102,9 USD, Brent petrol 105,6 USD seviyesinde. Bitcoin ise bu sabah 22 bin doların üzerinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak pozitif bir seyir var. ABD vadelilerinde ise hafif negatif bir görünüm takip ediliyor. VIX endeksi bu sabah yatay 26,0 seviyesinde. Veri takviminde bugün ABD Haziran ayı tarımdışı istihdam verisi açıklanacak. İstihdam artışına yönelik piyasa beklentisi 268K seviyesinde bulunurken, ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %5,0 artış göstermesi öngörülüyor. Ülkede işsizlik oranının ise %3,6’da sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta Salı günü Almanya’da Temmuz ayı ZEW ekonomik Hissiyatı, Çarşamba günü Almanya ve ABD’de Haziran ayı TÜFE verileri açıklanacak. ABD’de manşet enflasyon Mayıs’ta aylık %1,0 artarken, yıllık %8,6 ile Aralık 1981’den bu yana kaydedilen en büyük artışı göstermişti. Haziran’da ise beklenti aylık bazda manşet enflasyonda %1,1’lik bir artışla yıllık enflasyonun %8,8’e yükseleceği yönünde oluşuyor. Çekirdek enflasyonda ise Mayıs ayında %6,0 seviyesinde gerçekleşen yıllık enflasyonun %5,7’ye gerilemesi bekleniyor. Perşembe günü ise ABD’de TÜFE verilerinin ardından ÜFE Haziran verisi açıklanacak. ABD’de üretici enflasyonu yüksek seyrini korurken ÜFE son ay yıllık bazda %10,8 artış kaydetmişti. Cuma günü ise küresel piyasalarda Çin’in 2. Çeyrek GSYH büyüme verisi takip edilecek. Çin ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %4,8 büyüme kaydetmişti. Aynı gün Çin’de sanayi üretimi ve ABD’de perakende satışlar verileri de takvimde yer alıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment