img

TAYDAK: “İnsani yaşam haklarımızı ve mesleğimize güvence istiyoruz”


TAYDAK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pandemi. Küresel ısınma. İklim değişikliği kuraklık ve savaş koşulları dünyanın dengesini temelden sarsarken küresel ölçekte tarım ve gıdanın önemi her zamankinden daha fazla gündeme gelmektedir. Tarımsal üretimin artırılmasında bilgi en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yeni teknolojilerin, gelişmelerin. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin kazanıma dönüşmesi yayım hizmetlerinin etkinliği ile mümkün olmaktadır.

Ülkemiz Tarımının tüm zamanlarında farklı isimler ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Devlet güvencesi ve kamu teşvikleri ile sürdürülmüş ve yapılan hizmetlerde kamu teşviği gerekli görülmüştür.

2006 yılında yayımlanan  “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik” ile Türkiye’de kamu dışı danışmanlık hizmetlerini ( serbest Tarımsal Danışmanlık) düzenleyen ilk yasal düzenleme yapılmıştır.

Bu yönetmelik ile sivil toplum örgütleri, tarımsal danışmanlık şirketleri ve çiftçi örgütlerinin de tarımsal danışmanlık vermelerine olanak sağlanmıştır. Yönetmelikte belirtilen hükümlere göre sertifikalandırılmış kişiler “Tarım Danışmanı” olarak adlandırılmıştır.

Yönetmelik serbest tarım danışmanı veya Tarım Yayımcısı olabilmek için esas itibari ile 120 saatlik bir sertifika programına katılımı zorunlu kılmış ise de daha sonra bu zorunluluk ortadan kaldırılmış ve Bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olmak koşulu getirilmiştir.

Yıllarca devam eden bu projeler ile günümüzde toplamda 6 bin sertifikalandırılmış tarım danışmanı bulunmaktadır.

Bugün ülkemizde yayım faaliyetlerini yürüten, kırsal kalkınmaya hizmet eden, kırsal kesimde insan kaynağı geliştirme, üretim, pazarlama, finansa erişim gibi temel konularda her an her koşulda mesai mefhumu gözetmeksizin çiftçinin, üreticinin yanında olan tarım danışmanlarımız var. Ancak son yıllarda tarım danışmanları azalan destekleme miktarına bağlı olarak ekonomik zorluklarla karşı karşıyadır. Tarım danışmanlarına ödenen destekleme miktarı sigorta vergi hizmet giderleri, büro kirası gibi giderleri bile karşılamaktan uzak iken bu destek ile tarım danışmanlarının geçimini de sağlaması mümkün olmamakta, bu durumda birçok meslektaşımız işini bırakmak zorunda kalmıştır.

Mağduriyetimizin giderilmesi ve meslektaşlarımızın tekrardan çiftçilerine hizmetlerine devam etmeleri için Türkiye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kurumu Derneği(TAYDAK) olarak yıllarca sesimizi yetkililere duyurma gayretinde olduk ama maalesef hala da bir netice alamadık. Enflasyon karşısında açlıkla sınanmaktayız.

Mevcut şartlarda bizlere reva görülen yıllık destek miktarı 72 bin TL gibi yetersiz bir rakam olmuştur. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin desteklenmeye başladığı 2010 yılında destek miktarı 25 bin TL iken aradan geçen 12 yıl sonra destek miktarı 72 bin TL gibi kabul edilemez bir tutar olarak belirlenmiştir. Geçen 12 yıllık süreçte destek artış miktarı ile danışmanlık giderleri kıyaslandığında arada uçurum hatta uçurumlar bulunmaktadır.

Destek miktarının desteklenen teknik elemanların onuruna yakışır şekilde arttırılması, güvence kapsamına alınması ve mesleğimize saygınlık kazandırılması için yıllardır vermiş olduğumuz mücadelemizi sürdüreceğiz.  Bu nedenle Tekrardan kamuoyu huzurunda yetkililere sesleniyoruz. Ülke tarım ve hayvancılığına alın terimizle hizmet vererek ve değerli çiftçilerimize bilgi birikimlerimizi aktaran tarım danışmanları olarak. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız tarlada bağda bahçede, ahırda, serada sizin deyiminizle akıl teri döken meslektaşlarınız olan tarım danışmanlarının feryadını duyun. İnsani yaşam haklarımızı ve mesleğimize güvence istiyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.