Home Dijital Gazete Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

by uretimvetuketim

Son günlerde risk iştahında toparlanma çabası etkili olmasına karşın merkez bankalarına dair agresif sıkılaşma beklentileri ve resesyon endişeleri gibi ana risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini koruyor. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri küresel piyasaların yakın takibinde olacaktır. Bugün yurt içi piyasalar Kurban Bayramı Arifesi nedeniyle yarım gün işlem görecek olup, pazartesi ve salı günü bayram nedeniyle kapalı olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Cari İşlemler Dengesi Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek

Türkiye 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şirketlerin TL kredi kullanımını nakdi yabancı para pozisyonuna göre düzenleyen kararında bazı düzenlemelere gitti. Yeni düzenlemeye göre, bağımsız denetime tabi işletmeler için Yeminli Mali Müşavirlerin de sürece dahil edilmesine karar verildiği belirtildi. Doğrudan Borçlanma Sistemi, Kurumsal Kredi Kartları ve tedarik finansmanı, TL kredi sınırlaması dışında bırakıldığı kararda yer verildi. Leasing ve Faktoring işlemleri ise kredi sınırlamasına dahil edildiği ifade edildi. Şirketlerin yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutulduğu ve Şirket kredileri için belge tevdi etme süresinin üçer aylık takvim dönemleri olarak belirlendiği belirtiliyor. Yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunan işletmeler için nakdi kredilere %500 risk ağırlığı uygulanması karara bağlandığı da açıklamada yer verildi. Yurt içinde bugün gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

Euro Bölgesi

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın 8-9 Haziran’da gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda, üyelerin çoğunun bu ay yapılacak para politikası toplantısında ana faiz oranlarını yüksek ekonomik belirsizliğin olduğu bir ortamda 25 puan artırmayı kabul ettiği belirtildi. Tutanaklarda, bazı üyelerin ise AMB’nin 25 baz puanlık bir artışa “koşulsuz bir taahhüt” vermemesi gerektiğini değerlendirerek temmuzda daha büyük bir faiz artışı için “kapıyı açık tutmayı” savundukları ortaya kondu. Bunun yanı sıra AMB’nin çıkaracağı yeni kriz aracı için bir isim belirlendi ancak devreye alınması 21 Temmuz’a yetişmeyeceği konusu da gündemde. Bugün günün devamında AMB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilebilir.

ABD

ABD hisse senetleri piyasası dünkü seansta güçlü bir toparlanma gerçekleştirdi. FED’in son toplantısına ait tutanaklarda bankanın enflasyonu düşürme kararlılığını göstermesinin ardından tahvil piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir gözlemlenirken, hafta başındaki düşüşü sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükselişler etkin oldu. Banka, yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para politikasında daha kısıtlayıcı hamleler olabileceğini belirtti. Haftanın son işlem gününde, açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi piyasaların odağında bulunuyor. Söz konusu verinin istihdam piyasasına ilişkin ipuçları vermesi ve FED’in politikalarının yönü üzerinde verinin oldukça etkili olması sebebiyle piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor. Mayıs ayında 390 bin ile beklentilerin üzerinde açıklanan veri için beklenti haziranda 268 bin artış kaydetmesi yönünde.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment